Přejít k hlavnímu obsahu

Asistenční dům pro osoby s PAS

Asistenční dům speciálního typu, určený pro osoby s autismem, které vyžadují podporu a pomoc další dospělé osoby – osobního asistenta byl spuštěn do provozu v lednu 2021. Poskytování sociálních služeb v objektu počítá s maximálním zapojením svobodné vůle klientů organizace. Projekt nabízí osobám s PAS a jejich rodinám perspektivu pro jejich další život. Vychází z myšlenky, že potřeby člověka se zdravotním postižením lze nejlépe naplnit v jeho přirozeném prostředí, v místě, kde vyrůstal a má zde své zázemí. Umožňuje člověku s postižením zůstat v běžném prostředí a v tomto prostředí jsou mu i poskytovány nutné sociální služby.
Výstavbou došlo k vytvoření 4 bytových jednotek pro bydlení, zázemí pro asistenta a krizový pokoj pro nárazové ubytování osob s PAS, které se ocitly v těžké životní situaci. V domě jsou dvě domácnosti s tím, že každou z nich tvoří vždy dva byty se společnou kuchyní a jídelnou. Kromě samotných bytů asistenční dům zahrnuje společnou knihovnu (pracovnu), relaxační (cvičební) místnost a prádelnu. Servisní zázemí doplňuje technická místnost a kancelář. Dále potom je součástí domu také zázemí pro asistenta a krizový pokoj s kuchyňským koutem a sociálním zařízením. Nově vybudovaný objekt bude využíván pro sociální službu odlehčovací (především krátkodobé pobyty v rozsahu jeden a více dní) a službu sociální rehabilitace.
Díky Asistenčnímu domu je umožněno výrazně lepší a kvalitnější uspokojení naléhavé potřeby odlehčovací služby pobytové pro lidi s autismem a jejich rodiny v regionu.